kolmapäev, 31. juuli 2013

Pääsnal näeb suveööd ilmsi


Indrek Sarapuu
indrek@polvakoit.ee
Koit, 15.06 2013


Marge Trumsi eestvõttel ja Meelis Hansingu lavastuses on kalevi alt välja kaevatud üks eesti päris enda oma muusikal - kunagi seitsmekümnendatel Vanemuises etendunud Mart Raua (Mihkel Raua ja Rein Raua vanaisa) "Suveöö ilmsi", mille muusikalise osa kirjutanud Eesti jazzi elav legend Valter Ojakäär. 
Ruusa Näitemänguseltsing ja Ruusa Kultuurimaja jätkavad Räpina valla suvelavastuste tradistiooni. Möödunud aastal valmis  näiteseltskonna ühistööna lavastus "Kuurort Ruusa". “Paljud näitlejad said hea kogemuse koostööst lavastaja Meelis Hansinguga ning seepärast oldi valmis uueks etenduseks koos temaga,” selgitab Trumsi.
Juba kolmandat suvelavastuse projekti vedav Trumsi on seekordse kohavaliku üle õnnelik. Koos lavastajaga sai väisatud Räpina valla erinevaid võimatuid ja võimalike etendamispaiku ja peatutud lõpuks Pääsna külas, kus lahedalt looklev Võhandu ja suurepärane jõekallas etendusele hoogsalt juurde mängivad. Teatritüki sisu on lihtne ja külajantlik ning vaatamata tema loomise ajastule, tiinest poliitikast prii. Põhirõhk on inimsuhetel ja ajas liikumisel. Lauluviisidki kantud kõigest rahvapärasest.
Lisaks meile kõigile koduseks saanud näitlejatele (Uno Nagelmaa, Peeter Sibul, Manivald Paulson, Helje Põvvat, Janno Rüütle, Eduard Paulson, Piret Kägo, Kaari Kallas, Tõnu Zernask, Kristi ja Kati Paulson, Liili Saar, Elina Apsolin, Toomas Ojasaar, Ülo Kivisild, Kalev Kreegipuu) teeb seekordses suveprojektis kaasa ka Tartu Vanemuise lavajõud Jaan Villem Sibul, kellel oma sõnutsi on materjali üle siiralt hea meel. "Mängitkase juba mitmendaid kordi maailmanimega muusikale küll,  aga oma Eesti algupärandit väga harva," leiab näitleja põhjuse, miks ta lavastuses rõõmuga kaasa teeb.
Seekordne tükk, erinevalt eelmistest on täitsa eesti kirjakeeles. Janno Rüütle, kes seekord kehastab  Pillapalu talu peremeest sõnul on aga lavastaja Hansing  lubanud näitlejatel omapäral särada lasta  ja nii mõnegi mahlase võrokeelese ütlemise sisse jätnud. 


Pääsnat ei ole küll kerge kaardilt leida, ent etenduste ajaks on Marge Trumsi sõnul teeviidad kenasti paigas ja ka puhvet kohale tellitud. Ainuke, mida looduses arvestama peab on ilm ja sääsed. Seepärast toonitab ta, et tasub vihmakiled kaasa võtta: "Vihmavarjud võiva segada tagumistel kohtadel istujatel etenduse täiel kujul nautimist, " lisab korraldaja juurde. 


Kõiki laule saadab orkester koosseisus Raina ja Mari-Liis Urb, Aare Suss ning Eero Paltsepp. Mõnede laulude saateks kõlavad ka lõõtsalood. Kunstnikutööd teeb Kerttu Murumets.
Etendused toimuvad 18.- 23. juuni Pääsna külas

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar