kolmapäev, 31. juuli 2013

Talendid kodus - Indrek Maripuu


Indrek Maripuu on tunnustatud koolitaja, kelle  peamine fookus on vanade mõttemustrite murdmine ehk nutikus ja teistmoodi mõtlemine. Kümmekond aastat on ta aidanud Eesti organisatsioonidel panna kokku äriplaane, tasuvusanalüüse ja strateegiaid. Hariduse on Maripuu omandanud Eestis ja Rootsis – kraadina omab ta  MBA-d Tallinna Tehnikaülikoolist, aga on ka õppinud neurolingvistilist programmeerimist, Rootsi loodust ja kultuuri ning waldorfpedagoogikat. Lisaks läbinud erinevad ärijuhtimisega seotud koolitused Eestis ja mujal. 


Oled oma karjääri jooksul palju pidanud mõttemustreid ja rutiini murdma. Oled seda seni teinud enamasti meie pealinnas. Mis Sind Põlvamaale tõi?
Ei olnud ühte ja ainust põhjust - oli palju väikseid. Nagu elus ikka. Tahtsime linnakärast eemale ja tahtsime oma tööalaste ideede elluviimiseks keskkonnavahetust. Üheks  siiakolimise põhjuseks oli ka waldorfpedagoogika ja Rosma kool. Usun, et see on geniaalne pedagoogika, mis valmistab lapsi homse ühiskonna jaoks hästi ette - toetatakse nende uudishimu, küsimuste küsimist, rõhutatakse konkurentsi asemel koostööd. Täiskasvanuna näen enda ja teiste pealt, et me kipume otsima ja uskuma ainuõigeid vastuseid ja sellega piirame ennast ja oma võimalusi päris palju. Vaadates mis maailmas toimub, usun, et järgmistel põlvkondadel on üha vähem ainuõigeid vastuseid.


Kas Põlvamaal on mustrid paigas? Kas midagi saaks teisiti teha?
Sõltub mida nüüd mustri all mõelda. Kui mina räägin mõttemustrite murdmisest, siis on see soetud harjumustega - inimestena toetume oma otsustes ja valikutes mineviku kogemusele ja sageli on see arukas. Samas - piisavalt sageli ei pruugi eile toiminud lahendus täna enam toimida, sest keskkond on muutunud. Selleks olukorraks peaks meil olemas suutlikkus vaatenurka vahetada ning uusi ideid ja võimalusi luua. Geograafiaga on see vähe seotud - usun, et oleme siin sarnased nii tallinlaste, taanlaste kui saarlastega. See on inimese toimimise viis. Küsimus on teadlikkuses.

Sul pole siin otseselt juuri. Ega see segama või hakata?
Juured on kindlasti olulised. Usun, et minu juured on tugevad ja olen selles mõttes kindlasti õnnelik. Samas ei usu ma, et inimene peaks elama kogu elu ühes kohas või piirama ennast maakonna, valla või teiste kunstlike piiridega. Eestimaa on ju tegelikult väike ja suhteliselt kiiresti on võimalik jõuda igale poole. Tegelikult olen veendunud, et igale inimesele tuleb kasuks elada, õppida või töötada erinevates kohtades, riikides ja ametites. See rikastab. Ja kui juured on tugevad, siis ei kaota inimene ennast ära sõltumata oma elukohast.

Võid sa sõnastada oma pikema missiooni, mis seotud Põlvamaaga? Kuhu tahaksid ideaalis välja jõuda?
Ma ei oska või ei taha mõelda ainult ühe maakonna piires. Ma räägiks piirkonnast - kodukoha mõttes siis Kagu-Eestist. Meie missioon on seotud Loovusaidaga - tahame, et see oleks koht, kus on hea mõelda ning mis inspireerib erinevaid inimesi erinevatest Eesti piirkondadest. Nad tulevad siia, suhtlevad omavahel, vahetavad kogemusi, tulevad uutele ideedele, märkavad võimalusi ja muudavad oma tegevusega elu paremaks - oma külas, linnas, vallas, riigis või maailmas.Vestles Indrek Sarapuu

Koit, 20.07. 2013

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar