reede, 6. september 2013

Salamaa saladused muutusid suveniiriks


Indrek Sarapuu
indrek@polvakoit.ee
 Koit,29.06. 2013
Taevaskojas asub tore majutus- ja puhkekeskus Salamaa. Nimi on muinasjutuline ja ega ka sisu alla  jää - printsid ja printsessid on tihtilugu Ahja ürgoru nõlvadel kohal käinud, oma jälje maha jätnud ning Salamaa tubades ööd veetnud. Kildu sellest kaunidusest tahaks kaasa võtta. Sellised me, puhkajad ja turistid, juba oleme - korjame kõike, et mälestused elavana püsiksid.
Ettevõtja ja koha ülalpidaja ning hea haldjas Iia Timmi on mõelnud nii ja naa Põlvamaa suveniiridele ning on juba väsinud klientidele vastamast, et midagi originaalset ei ole. Ta vaatas maailmas ja koduõues ringi ning jõudis ühel hetkel mõtteni, kaasata meenete loomisse oma maakonna rahvast. Algselt tegi ta ettepaneku kohalikele, et nad kooksid sokkidesse ilusaid sõnu nagu "Salamaa" või "Taevaskoja", aga sellest ei saanud asja. Iia pilk peatus Räpna Aianduskooli tekstiiliõppe eriala õpilastel, kel teadmisi väga suures spektris: tekstiilmaterjalid, õmblemise, silmuskudumise, heegeldamise, tikkimise, kangakudumise põhialused, tekstiilide kompositsioon, Eesti tekstiilipärand ja tänapäev, rahvakunsti alused ja palju muud ning huvitavat. Nii otsustaski Salamaa perenaine meeldiva kasulikuga ühendada ning sai kokkuleppele Lüüli Kiigega, kes tekstiilierialal õpetab kõige muu kõrval tootearendust. Ta jagas oma õpilastele talve alguses lähteülesanded kätte. Tutvuti Taevaskoja looduse ja Salamaa ärimudeliga ning arendamine võis alata. Ideid tuli kui külluse sarvest, alates puslest ja lõpetades pearättidega, sinna vahele mahub nii märkmikke, sokke ja kõike muud, mida nii tekstiilist kui paberist teha saab.

Tekstiilialast kutseharidust on aianduskoolis jagatud kolm aastat. Lüüli Kiige sõnul on hea, et Räpina kooli õpilased saavad väga palju praktilist õpet. "Kakskümmend nädalat kaheksakümnest on praktika," selgitab ta. "Koolist käiakse peamiselt praktiseerimas käsitööettevõtetes, kus väga palju oskusi juurde omandatakse." Tekstiili eriala saab õppida nii päevases kui ka sessoonõppes. Viimaseid õpilasi kiidab Kiik eriti, sest nemad on juba väga teadlikud sellest, mida soovivad. "Enamik inimesi tulevad iseendale õppima, " selgitab ta. "Aga on ka neid, kes tulevad Räpina kooli põhihariduse baasil, saavad esimeste praktikakogemustega inspiratsiooni ja leiavad motivatsiooni edasi õppimiseks." Kiik selgitab veel, et rõhk sel erialal on siiski käsitööl, kuid ka üldine kunstiharidus käib sellega kaasas.
Iia Timmi ettepanekuga tulid kõik hooga kaasa ja nii valmisidki koolitööna suveniiride prototüübid, mille laiema tootmisega peab aga ettevõtja ise edasi tegelema. "Kõike saab teha, kui ainult natuke tahta," tõdeb Iia. "Tööd lähtusid suuresti sellest, et meil siin Salamaal on peremajutus-pereturism." Kõige rohkem meeldivad perenaisele sokid, kuhu sisse kootud salasõna.


Ühel kaunil juunikuu päeval, saidki kõik tootearendajatest printsessid Taevaskojas oma kuningannaga kokku, et teha tõukeratta matk Ahja ürgorus ja pärast seda võtta ka üks korralik saun, näidata oma tooteid ja teha koos perenaisega tulevikuplaane. See oli Salamaa-poolne salakingitus tublidele kutseõppuritele tänutäheks töö ja vaeva eest.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar