reede, 13. september 2013

Lüübnitsa sibulad jäädvustuvad lühimängufilmi


Mullu Taevaskoja raudteejaama lähistele paigaldatud Põlvamaa filmivõttepaikade kaart saab sel aastal  lisa veelgi. Alles neljapäevases  Koidus  kirjutasime, et Põlvamaa, eriti Setomaa loodus on ideaalseks võttepaigaks mängufilmile. Kirjutasime Katrin Maimiku magistrtööst,  täispika mängufilmi "Kirsitubaka" viimasest võttepäevast Põlvas. Kaamerad surisevad maakonnas aga mujalgi. Tuleb välja, et ka teise Balti Filmi- ja Meediakooli magistritöö võtted toimuvad siinsamas Lüübnitsas. Nimelt on oma filmiprodutsendi koolitööd vormistamas  nii Intsikurmu Muusikafestivali kui ka eelnevalt Uue Ajastu Festivali ühe peakorraldaja ja mainitud kõrgkooli magistrant Martin Ruus lühifilmiga "Sibulaid süües". Martin Ruus on ka korraldanud Matsalu loodusfilmide festivali alafestivali Põlva Kultuuri- ja Kultuuriskeskuses ja on MTÜ Munalinn üks põhiline eestvedaja ning kaitseb nüüd oma akadeemilist kraadi filmiproduktsiooni erialal Eesti ainumas kõrgemas filmikoolis.
Mängufilm „Sibulaid süües“ on kihiline nagu sibul – noore neiu Sandra kojutuleku ja juhuslikult Eestis kuulsaks saamise lugu räägitakse tema enda videoblogi vahendusel, mida kajastab energiline teleajakirjanik Anu, mida vaatab New Yorgis Sandra endine peika Jaanus, kes tülitseb selle üleoma uue neiu Jenniferiga. Seda vaatab kinolinalt väikeses Eesti linnas kamp kohalikkepõkke ning Eestisse tulnud Jaanus ja Jennifer. Kes loo lõpus – kinosaalist virgudes – kohtuvad Sandraga. 

Sandra (28) – peategelane, tuleb New Yorkist pärast lahkuminekut tagasi Eestisse, oma kodukülla Lüübnitsasse, kus ta on ilma jäänud nii oma toast kui sõpradest. Kui tema Youtube’i videot sibulat söövast onust vaatab kümme miljonit inimest, saab Sandra üle Eesti kuulsaks. Ta häbeneb oma varasemat edutust,  kirjeldab lühidalt filmi sünopsis ehk tutvustus.

Stsenaristid on  Aapo Ilves ja Ekke Vasli, millele ka Ruus on põgusalt kaasa aidanud.
Peategelast kehastab Rakvere Teateri näitleja Natali Lohk, kes siinkandis tuntud ka kui Väikese Nõia rollitäitjana paar aastat tagasi Uhtnas etendunud samanimelises laste muusikaetenduses. Kaasatud on kohalikke inimesi Lüübnitsast, Räpina harrastusnäitlejaid.  
Martin Ruusi sõnul on film rahatsatud peamiselt  produktsiooniettevõtte White Rabbit Filmi  ja BFM-i vahenditest."Meil on koolis selline süsteem, et tehnika on lõputöö puhul kasutada tasuta ja diplomifilmiks on igalühel pearaha, aga see on põgus summa," ütleb Ruus, " 500 eurot. Mistõttu olen ise  püüdnud kohalikele ettevõtjatele ( tänud, kes on toetanud ) lõputiitritesse reklaami müüa ja kui film valmis,  siis sooviks teha Räpinas, Lüübnitsas, Värskas, Mikitamäel ja Põlvas linastused."
Filmi lavastaja on Ekke Vasli. Operaatoritööd teeb Joosep Jürisson ja kunstnik on Liis Serk.


Filmi esimesed võtted tehti sibulalaada ajal Lüübnitsas ja sealsamas on plaanis edasi toimetada juba järgmisel nädalal.

Indrek Sarapuu
Koit, 7. september 2013.a

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar